Однією із гарантій екологічних прав громадян, відповідно до ст. 10 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, є здійснення державного та громадського контролю за додержанням законодавства про охорону навколишнього природного середовища. Однією з форм громадського контролю в цій сфері є контроль, що здійснюється громадськими інспекторами з охорони довкілля.
Громадські інспектори з охорони довкілля – це призначені у визначеному нормативно-правовими актами порядку особи, які відповідно до вимог екологічного законодавства України здійснюють громадський контроль у галузі охорони навколишнього природного середовища.
Діяльність громадських інспекторів з охорони довкілля (далі – громадських інспекторів) організовується та координується Державною екологічною інспекцією,
Координація діяльності громадських інспекторів здійснюється таким чином, що кожний з них закріплюється за державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища, сфера діяльності яких збігається з напрямком природоохоронної діяльності громадського інспектора (охорона біоресурсів, поводження з відходами, охорона земельних ресурсів та ін.). Особи, за якими закріплені громадські інспектори здійснюють наступну роботу:
- надають громадському інспектору практичну і методичну допомогу з питань здійснення громадського контролю та координують його діяльність;
- проводять з громадськими інспекторами навчання з питань здійснення їх діяльності, а також ознайомлюють з новими законодавчими та нормативними документами в цій сфері;
- залучають громадських інспекторів до участі в перевірках, а також оформляють направлення для самостійного проведення рейдів та перевірок.
Громадські інспектори діють на громадських засадах, без додаткової оплати праці та без увільнення від основної роботи.
Хто може бути громадським інспектором? Порядок призначення та позбавлення повноважень громадського інспектора.
Громадським інспектором може бути особа, яка:
- є громадянином України,
- досягла 18 років,
- має досвід природоохоронної роботи,
- пройшла співбесіду в органах Мінекоресурсів з питань попередньої природоохоронної роботи та знань основ природоохоронного законодавства.
Претендент подає подання організації, що її рекомендує або письмове клопотання державного інспектора з охорони навколишнього природного середовища.
Громадських інспекторів призначають:
- начальник Державної екологічної інспекції),
- головні державні інспектори з охорони навколишнього природного середовища відповідних територій.
Призначені громадські інспектори отримують посвідчення встановленого зразка, що підтверджують їх повноваження. У посвідченні вказуються: орган, який видав посвідчення; номер посвідчення, прізвище, ім’я, по батькові громадського інспектора; територія, у межах якої може здійснювати повноваження громадський інспектор; термін дії посвідчення, права громадського інспектора.
Термін дії посвідчення – 1 рік, який щорічно продовжується за результатами оцінки щорічного звіту громадського інспектора про виконану роботу.
При екологічних організаціях створюються штаби громадських інспекторів, які діють на громадських засадах відповідно до Положення про штаб громадських інспекторів з охорони довкілля.
За певних підстав громадський інспектор може бути позбавлений своїх повноважень органом, який його призначив, що має наслідком припинення виконання роботи громадського інспектора з вилученням відповідного посвідчення.
Такими підставами є:
- ненадання щорічного звіту або негативна його оцінка;
- неналежне виконання функцій громадського інспектора;
- учинення громадським інспектором порушень законодавства в галузі охорони навколишнього природного середовища, а також протиправних дій при виконанні роботи громадського інспектора.