На сьогоднішньому засіданні ВР народні обранці більшістю голосів («за» – 279 голосів) в цілому прийняли законопроект №5202-д «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель».
Чим важливий саме цей проект Закону? В першу чергу тим, що однією з критично важливих для вирішення проблем в Україні є деградація зрошувальних систем. На сьогодні вони перебувають у дуже критичному стані.
У той же час відновлення та модернізація зрошувальної інфраструктури унеможливлюється недосконалістю правового поля для цього. Точніше «унеможливлювались», адже усі вказані проблемні питання покликаний усунути законопроєкт № 5202-д «Про організації водокористувачів та стимулювання гідротехнічної меліорації земель». Цей документ – ключ до відновлення зрошувальної системи України. Він має створити умови для забезпечення ефективності гідротехнічної меліорації та сприяти утриманню водокористувачами меліоративної інфраструктури, а також залученню інвестицій та зменшенню витрат держави на адміністрування меліораційної системи.
Загалом ефективним та поширеним у цивілізованому світі рішенням в цьому напрямку є передача функцій управління меліоративною інфраструктурою нижчого рівня організаціям водокористувачів (так званим ОВК), які об’єднують користувачів земельних ділянок, гідротехнічна меліорація яких забезпечується відповідною інфраструктурою. Цей шлях вже давно пройшли країни західного світу і ми нарешті також стаємо на цей шлях.
Нині прийнятий документ має врегулювати питання передачі в управління, експлуатації та технічного обслуговування внутрішньогосподарських і частини міжгосподарських інфраструктур організаціям водокористувачів, що здійснюється з метою підвищення якості послуг зрошення.
Процес створення ОВК, зокрема залучення окремих фермерських господарств до ОВК є дуже важливою частиною зазначеного вище законопроекту, в якому за аналогією з західноєвропейськими підходами необхідно у процесі створення та забезпечення сталої роботи ОВК, передбачити для фермерів та землевласників потужні й прозорі стимули і переваги для зазначеної самоорганізації.
Як наслідок, втілення даного законопроекту в життя призведе до збільшення площ земель, на яких застосовується гідротехнічна меліорація, а також зменшення собівартості поливу, а також мінімізації ризиків припинення подачі води під час вегетаційного сезону.